تصویر جدید ناسا از سیاره مشتری در طیف مادون قرمز

ناسا دو تصویر جدید را از سیاره مشتری منتشر کرده است که هر دو در طیف مادون قرمز گرفته شده اند و نقطه برخورد یک شهاب سنگ به اتمسفر فوقانی این سیاره را نشان می دهند.

به گزارش خبرگزاری مهر، تصویر سمت چپ در طیف مادون قرمز و توسط تلسکوپ "مائونا کئا" واقع در هاوایی در 20 جولای 2009 گرفته شده است. تصویر سمت راست نیز در طیف مادون قرمز و به فاصله تقریبا یک ماه در 16 آگوست 2009 گرفته شده است.

ناسا هر دو تصویر را در 26 ژانویه 2011 بر روی سایت خود منتشر کرد.

با دقت به گوشه پایین طرف چپ هر دو تصویر می توان دید که در عکس سمت چپ یک نقطه نورانی دیده می شود که در اثر برخورد یک شهاب سنگ به قطر حداقل 300 متر در لایه های فوقاتی اتمسفر ایجاد شده است.

در عکس سمت راست تکه ها و خرده سنگهای این برخورد توسط بادهای تندری مشتری در اتمسفر سیاره غول پیکر منظومه شمسی پراکنده شده اند.

براساس گزارش سایت ناسا، در اثر برخورد این شهاب سنگ به اتمسفر مشتری حداکثر حدود 200 تیلیارد تیلیارد ارگ انرژی آزاد شده است.

این جرم آسمانی که 2005 TS100 نام دارد احتمالا یک شهاب سنگ بوده است اما همچنین می تواند یک ستاره دنباله دار خاموش باشد که بیش از حد به سیاره مشتری نزدیک شده بوده است.

منبع: خبرگزاری مهر

/ 2 نظر / 54 بازدید
غزل & فاطمه

سلام خیلی جالب بود به وبلاگ ما هم سر بزن اگه خوشت اومدو با تبادل لینک موافق بودی مارو با نام :::"""::: بزرگترین وبلاگ نانو :::"""::: لینک کن بعد به ما خبر بده با چه نامی لینکت کنیم[چشمک][پلک][گل]

J.B

سلام وبلاگتون واقعا عالی و اکتیوه ، امیدوارم موفق باشید