دنباله دار النین نابود شد!!!

ناسا اعلام کرد دنباله داری که یکی از خطرهای اصلی برای نابود کردن زمین به شمار می‌رفت، برای همیشه از بین رفت و بقایای آن نیز تا 12 هزار سال دیگر قابل مشاهده نخواهند بود

این ستاره دنباله‌دار که طی ماه‌های اخیر خود را به بخش‌های داخلی سامانه خورشیدی رسانده بود، در 16 اکتبر به نزدیک‌ترین فاصله خود از زمین رسید در حالی که چیزی به جز خرده‌های متلاشی شده نبود. به نظر می‌آید سرنوشت النین در ماه سپتامبر و در زمانی که در نزدیک‌ترین فاصله‌اش از خورشید قرار داشت، برای همیشه مشخص شده بود.

به گفته "دان یئومانز" از لابراتوار JPL ناسا این دنباله دار به همان سرنوشتی دچار شد که دنباله‌دارهای جدید در هنگام عبور از نزدیکی خورشید به آن دچار می‌شوند. دنباله دار النین متلاشی شد. بقایای این دنباله دار نیز رفتاری مانند بقایای بقیه دنباله دارهای از هم متلاشی شده خواهند داشت.

به گزارش خبرگزاری مهر، یئومانز، النین را ستاره دنباله داری می‌داند که دیگر وجود ندارد و باید به دست فراموشی سپرده شود. JPL نیز بر روی صفحه توئیتر خود خبر مرگ دنباله دار النین را به صورت رسمی اعلام کرده است.

در تاریخ 10 سپتامبر 2011، دنباله دار النین به فاصله 75 میلیون کیلومتری از خورشید رسیده و در قطعات کوچکی متلاشی شد. در ماه اکتبر زمانی که این دنباله دار به فاصله 35.4 میلیون کیلومتری از زمین رسید، تنها توده‌ای از غبار بود که با استفاده از تلسکوپ‌ها قابل رصد بود.

دو تصویر از دنباله دار النین، در تصویر سمت راست به خوبی واضح است که چیزی از این دنباله دار باقی نمانده است

دنباله دار النین برای مدتی به یکی از اصلی‌ترین موضوعات اینترنتی تبدیل شده بود زیرا شایعه شده بود این دنباله دار می‌تواند برای زمین فاجعه بار باشد. در بعضی از موارد گفته شده بود این دنباله دار به واسطه تعاملات گرانشی‌اش با زمین می‌تواند عامل بروز زمین لرزه‌های هولناک شود. در بعضی موارد این دنباله دار سیاره‌ای بزرگ به نام "نیبیرو" معرفی شده بود که می‌توانست برای زمین به شدت خطرساز باشد.

با این همه ناسا پیش از نابودی النین نیز تمامی این شایعات را رد کرده بود.

یئومانز انتظار دارد با مرگ این دنباله دار نظریه‌های جدیدی درباره جان سخت بودن دنباله دار النین و اینکه این ستاره هنوز زنده و دردسرساز است، بر سر زبان‌ها بیفتد.

منبع: همشهری و هوپا

/ 8 نظر / 29 بازدید
سید علیرضا رئیسی

با سلام و عرض ادب و احترام از مطلب خوب و دل نشین شما بهره مند گردیدم [گل][گل][گل]

عصر حجاب

با سلام / "رنگ عشق به خدا" و "وصیت یک شهید نسل سومی" همچنین "سختی حجاب" مطالب خواندنی هستند که در پست های اخیر عصر حجاب قابل رویت تو دوست عزیز می باشد. منتظر حضورتون.

مصيب

سلام وبلاگ خوبي داريد من شما را لينك كردم.

مصيب

سلام وبلاگ خوبي داريد من شما را لينك كردم.

mahdis

سلام مرسی از مطالبتون اگه با تبادل لینک موافقید خبرم کنید وبلاگ درباره فیزیکه

علیرضا

سلام دوست عزیز وبلاگ خوبی داری. اگر تمایل داری تبادل لینک کنیم اگر موافقی لینک مارو با نام مهندسی شیمی در وبلاگت قرار بده و به ما خبر بده تا ما هم لینک شما رو قرار بدیم [گل][گل]

اندیشمندان

وبلاگ خوبی دارین...خوشحال میشیم که از وبلاگ ما دیدن فرماییدhttp://www.andishmandan14.blogfa.com/ نظرفراموش نشه

mehdi

salam dooste aziz...webloge elmi jalebi dari...lotfan baraye tabadole link be addrese ma sar bezan va nazar bede...