فیروز نادری رییس اکتشافات منظومه شمسی ناسا شد!

دکتر فیروز نادری، دانشمند و مدیر ایرانی آژانس فضایی آمریکا(ناسا) به مدیریت اکتشافات منظومه شمسی مرکز اکتشافات روباتیک ناسا(JPL)  منصوب شد.
به گزارش ایسنا، فیروز نادری که در حال حاضر مدیر فرمولاسیون پروژه ها و استراتژیJPL  است از نیمه ماه آگوست جای خود را به جاکوب ون زول خواهد داد و در سمت جدید فعالیت خواهد کرد.
وی در سمت جدید خود بر تمام ماموریت های اکتشافی روباتیک در حال اجرا مانند کاسینی در اطراف زحل و داون (سپیده دم) ماموریت اکتشافی سیارک وستا و همچنین ماموریت های آتیJPL  مانند جونو به مقصد مشتری و گریل به مقصد ماه نظارت خواهد کرد. وی در عین حال مسوولیت فعالیت های JPL  در حمایت از پروازهای سرنشین دار آینده ناسا را عهده دار خواهد بود.
چارلز الاچی، رییسJPL  در معرفی نادری برای سمت جدید گفت: «فیروز، سرمایه ای بی مانند از تجربه را به مدیریت پروژه، برنامه و سازمان خواهد آورد که در کنار تجربه بخش مدیریتی ناسا به کمک ما می آید. در گذشته هرگاه مشکلی سازمانی داشتم، فیروز یکی از نخستین کسانی بود که به او مراجعه می کردم. 15 سال پیش از او خواستم تا برنامه سرمنشا(Origins)  را شکل دهد. برنامه ای که از نظر فنی ما را در جایگاه رهبری قرار داد و هنوز هم شاهد ثمرات آن هستیم. در سال 2000 در دوره ای بحرانی در حیات برنامه اکتشاف مریخ، ناسا او را به عنوان مدیر این برنامه انتخاب کرد و او کمک کرد تا این برنامه به موفقیتی خیره کننده برایJPL  و ناسا بدل شود.
شش سال پیش دوباره به سراغ او رفتم و از او خواستم تا پست جدیدی به نام مدیر فرمولاسیون را تعریف کند و او چارچوبی طراحی کرد که برای سال های پیش رو به کمکJPL  خواهد آمد. چالش فعلی پیش روی ما این است که ماموریت های سیاره ای و منظومه شمسی را خلاقانه تر، ارزان تر و با دستاوردهای علمی فراوان طراحی و اداره کنیم.
به فیروز نیاز دارم تا گروهی از افراد برجسته را هدایت کند تا مطمئن شویمJPL  به رهبری جهانی خود در اکتشافات منظومه شمسی ادامه خواهد داد.»
این دانشمند برجسته ایرانی هم با استقبال از مسوولیت حساس تازه خود گفته است: «ابتدای دهه پیش نوبت مریخ بود و اینک نوبت بقیه منظومه شمسی است. از چالش جدید هیجان زده ام.JPL  رهبر اکتشافات منظومه شمسی است و من قصد دارم این وضع را در مقابل چالش های جدید و رقابت با دیگر سازمان های خوب این حوزه، حفظ کنم.»
دکتر فیروز نادری که در حال حاضر به عنوان یکی از مدیران ارشد سازمان فضایی ناسا، نقشی کلیدی در تعیین راهبردها و نظارت بر کل طرح ها و ماموریت های یکی از مهمترین مراکز فضایی این سازمان بر عهده دارد، در سال 1325 در شیراز متولد شده و تحصیلات ابتدایی و متوسطه اش را در شیراز و تهران گذرانده است.
وی در سال 1964 به آمریکا رفته و تحصیلات کارشناسی خود را در دانشگاه ایالتی آیوا و کارشناسی ارشد و دکتری مهندسی الکترونیک را در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی پشت سرگذاشته است.
دکتر نادری، پس از پایان تحصیل به کشور بازگشت و مدتی در مرکز «سنجش از دور ایران» فعالیت کرد.
وی از حدود 32 سال پیش همکاری خود را با ناسا آغاز کرد و در این مدت مشاغل فنی و مدیریتی متعددی را در زمینه ماهواره های مخابراتی متحرک، رادارهای سنجش از دور، رصدخانه های تحقیقاتی اختر فیزیک و اکتشاف مریخ و سایر اجرام منظومه شمسی برعهده داشت.
دکتر نادری، فروردین ماه 1379 در شرایطی که چندین ماموریت متوالی ناسا در پرتاب فضاپیما به سوی مریخ با شکست مواجه شده بود، به مدیریت برنامه های اکتشافات مریخ منصوب شد و توانست طی حدود چهار سال، سه ماموریت مهم از جمله پرتاب دو کاوشگر مریخ نورد «روح» و «فرصت» را با موفقیت اجرا کند.
به گزارش ایسنا، این دانشمند ایرانی در پی این موفقیت درخشان در اسفند ماه 1383 به سمت معاون و مدیر ارشد برنامه ریزی مرکز JPL (آزمایشگاه پیشرانش جت) - از مهمترین مراکز فضایی ناسا - منصوب شده و در سمت جدید به عنوان مسئول طراحی برنامه ها و راهبردهای مرکز، تجاربش در ماموریت های مریخ را در مطالعه سایر بخش های جهان از زمین تا کهکشان های دور به کار بست.
وی همچنین مسئولیت طراحی چشم انداز راهبردی پنج تا 20 سالهJPL  را برعهده داشته است.
دکتر نادری طی بیش از سه دهه همکاری مستمر با ناسا به دلیل عملکرد درخشان علمی و مدیریتی به دریافت عالی ترین نشان علمی این سازمان(Mebal Service Distinguisheb the)  و نشان های متعدد دیگر از جمله نشان فن آوری فضاییFame of Hall، جایزه Aerospace 2004 Week Aviation، نشان افتخار جزیره الیس(Islanb Ellis)  سال 2005 - به دلیل همکاری های گسترده علمی که به غنی تر شدن فهم جامعه منجر شده - و همچنین جایزه ویلیام راندولف لولاک دوم انجمن فضانوردی آمریکا نایل شده است.

                                منبع: مردم سالاری و سایت فیزیک هوپا
/ 2 نظر / 35 بازدید
فرنام

سلام حسین جان.باید اعتراف کنم وبلاگت فوق الادهست.دقیقا مطالب علمی که من بهش علاقه دارم.بابت تمام مطالب جالب و مفیدت ممنون.برات آرزوی موفقیت دارم

farnam

سلام حسین جان.باید اعتراف کنم وبلاگت فوق الادهست.دقیقا مطالب علمی که من بهش علاقه دارم.بابت تمام مطالب جالب و مفیدت ممنون.برات آرزوی موفقیت دارم