مسواک نزدن باعث مرگ می شود!!!

تعجب نکنید، ولی باور کنید حقیقت دارد که؛ مسواک نزدن می‌تواند باعث مرگ شما می شود!
همانطور که پیش از این رابطه بین بهداشت پایین دهان و دندان و خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی مورد توجه دانشمندان قرار گرفته بود، تاکنون ‌کسی نتوانسته بود بطور دقیق اعلام کند که چرا مسواک نزدن بطور منظم می‌تواند باعث مرگ شخصی بشود، اما اکنون دانشمندان دانشگاه «بریستول» متوجه شدند که یک باکتری معمول که باعث فساد دندان‌ها و بیماری لثه‌ها می‌شود می‌تواند وارد جریان خون شده و به لخته شدن خون در رگ کمک کند. بعبارت دیگر این باکتری می‌تواند در نهایت باعث حمله قلبی و سکته شود که به تنهایی باعث مرگ هزار نفر در بریتانیا می‌شود.
در اکثر مواقع باکتری Streptococcus در دهان وجود دارد، اما زمانی‌که شخصی دچار خونریزی لثه می‌شود این باکتری می‌تواند وارد جریان خون شود. این باکتری می‌تواند از یک پروتئین در سطح لثه به نام PadA استفاده کند تا پلاکت‌های خونی را مجبور به قرارگیری در کنار یکدیگر کرده و یک لایه محافظتی تولید کند.
«هاوارد جکینسون»، استاد میکروبیولوژی دهانی در این‌باره می‌گوید: ما به یک مولکول پروتئینی در سطح باکتری‌ها رسیدیم که می‌تواند باعث فعالسازی شکل‌گیری پلاکت‌ها شود. این اولین بار است که دانشمندان متوجه شدند فعالیت یک باکتری می‌تواند باعث فعال شدن پلاکت‌ها شده و منجر به پخش‌ آن‌ها در جریان خون شود. «جکینسون» در توضیح مکانیسم این حالت تصریح کرده: زمانی‌که پلاکت‌ها در کنار یکدیگر تجمع می‌کنند بطور کامل یک باکتری را محاصره می‌کنند. این مکانیسم نه تنها یک پوشش محافظی ایجاد می‌کنند بلکه باعث تولید آنتی‌بیوتیک‌هایی می‌شود که برای درمان عفونت مورد استفاده قرار می‌گیرند. اما متاسفانه این شیوه دفاعی علاوه بر فوایدی که دارد می‌تواند باعث تشکیل لخته‌های کوچک خونی شود که می‌توانند روی دریچه‌های قلبی رشد کنند و حتی باعث تورم رگ‌های خونی شوند که وظیفه انتقال خون به قلب و مغز را دارند.
دانشمندان معتقتدند؛ مردم همانطور که رژیم غذایی، فشارخون، کلسترول و… خود را به دقت بررسی می‌کنند، باید برای حفظ بهداشت دهانی خود نیز توجه کافی داشته باشند.

منبع: مجله علمی ( www.techdaily.ir )

/ 0 نظر / 26 بازدید