رضا کهولی برترین مخترع سال 2005 و 2006

   

 

   

 Image
رضا کهولی متولد 1367 در هشترود می باشد که هم اکنون در رشته مهندسی مکانیک (طراحی جامدات) دانشگاه تبریز مشغول تحصیل است.
کهولی اوایل سال 85 رتبه دوم و جایزه ویژه مسابقات جهانی اختراعات و فناوری‌های نوین را به خاطر ابداع روش جدید باروری ابرها در ژنو کسب کرد. وی که به دعوت موسسه انجمن مخترعان انگلستان علاوه بر شرکت در نمایشگاه بین‌المللی اختراعات و اکتشافات انگلستان در چند دانشگاه این کشور از جمله کینگستون، کمبریج، لیورپول وریدینگ پیرامون اختراعات و ابتکارات خود سخنرانی کرد.
نمایشگاه بین‌المللی اختراعات و اکتشافات انگلستان همه ساله در روزهای 18 تا 21 اکتبر در لندن برگزار می‌شود. در روز سوم نمایشگاه از چهار مخترع برتر جهان در سال 2005 میلادی از کشورهای ایران (رضا کهولی)، آمریکا، فرانسه و انگلستان که کهولی برجسته‌ترین آنها بود با اهدای رتبه علمی و نشان تجلیل شد، این مراسم به طور مستقیم از رسانه‌های انگلستان همچون بی‌بی‌سی پخش شد.
کهولی که در سال 2006 دومین بار با طرحی جدید با عنوان وسیله نقلیه هوایی در نمایشگاه اختراعات انگلیس شرکت کرد، موفق شد از میان 200 مخترع از 13 کشور جهان جایزه ویژه دبل گولد و مدال طلای بخش صنعت این نمایشگاه ‌را کسب کند. دوازده داور ششمین نمایشگاه اختراعات انگلیس با بررسی اختراع این ایرانی از ابعاد مختلف، اختراع وی را به عنوان طرح نخست برگزیدند. وسیله نقلیه هوایی ترکیبی از کشتی، هواپیما و بالن است که بدون نیاز به باند فرودگاه توانایی فرود و پرواز در هر مکانی را دارد. این وسیله نقلیه برای 20 سرنشین طراحی شده و در صنعت توریسم، کشاورزی و نظامی کاربردهای زیادی دارد. بر اساس بررسی کارشناسان ایرانی هزینه ساخت این وسیله هوایی 50 درصدهزینه ساخت هواپیماهایی مانند بوئینگ و ایرباس است .
وی تاکنون 17 اختراع شامل 15 اختراع ملی و دو اختراع بین المللی را به نام خود به ثبت رسانده است .

/ 0 نظر / 12 بازدید