سرن به دنبال برخورد دهنده بزرگتر از شتابگر «هادرونی»

سازمان اروپایی پژوهش‌های هسته‌ای - سرن - قصد دارد برخورد دهنده جدیدی با هفت برابر قدرت بیشتر از برخورد دهنده بزرگ هادرونی طراحی کند.

 به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، «برخورددهنده مدور آینده» (FCC) عنوانی است که توسط سرن برای نسل جدید برخورددهنده این مرکز در نظر گرفته شده است.

 هدف اصلی از طراحی برخورددهنده FCC کمک به افزایش چشمگیر دانش محققان در خصوص جهان عنوان شده است؛ این برخورددهنده در یک تونل دایره‌ای شکل با محیط 80 تا 100 کیلومتر قرار می‌گیرد.

 به گفته محققان، کار طراحی برخورددهنده مدور آینده (FCC) باید بسرعت آغاز شود، چراکه مراحل ساخت برخورددهنده بزرگ هادرونی (LHC)‌ حدود 25 سال بطول انجامید.

 پیش‌بینی می‌شود که برخورددهنده جدید سرن در محل تونل برخورددهنده بزرگ هادرونی نصب و راه‌اندازی شود؛ این برخورددهنده در حال حاضر برای تعمیرات و ارتقاء کارآیی خاموش است.

منبع: خبرگزاری دانشجویان ایران "ایسنا"

/ 3 نظر / 34 بازدید
مرجع تخصصی دفع آفات نگین دشت

با سلام و احترام سایت پرمحتوا و مفیدی دارید برای مجموعه ما باعث افتخار خواهد بود که لینک ما در سایت شما در کنار سایر دوستانتان ثبت شود با تشکر فراوان

mr.geo22

مطلب زيباييه ميدونستي سرن وجود يه ذره بنيادي نوين رو تاييد كرده؟ من براي نشريه دانشمند قلم مي زنم اگه دوس داشتي به وب گاه منم سر بزن و توي خبرنامش نام نويسي كن خوشحال ميشم :)